Pamiętasz ostatni podcast, o którym koniecznie chciałeś komuś opowiedzieć?
Taki jest najlepszy. Dobre są również te, na których odcinki po prostu czekasz. Innej definicji ciekawego podcastu nie ma, bo każdy lubi coś innego. I o ile wśród stacji radiowych coraz trudniej znaleźć tę, która akurat będzie Ci odpowiadać – o tyle pośród podcastów na pewno się uda. W Polsce jest ich już ponad 4 tysiące, ukazujących się mniej lub bardziej regularnie. Najpełniejszy katalog znajdziesz tu: http://www.podkasty.info/katalog/
A jest jeszcze „świat szeroki”.
Tam też można znaleźć wiele ciekawych podcastów. Chciałbym, aby to miejsce na stronie „Zwykłych historii” żyło. Będę tu polecał podcasty i bardzo Was proszę o polecanie Waszych ulubionych podcastów w komentarzach. Informujmy się – wszak w powodzi treści łatwo przeoczyć te najbardziej wartościowe.
Ode mnie na początek trzy polskie i jeden amerykański: https://zawodowcy.fm/ Karol Stryja zebrał dla Was już kilkadziesiąt długich rozmów, których przewodnim tematem jest łączenie pasji i pracy. Brzmi trochę stereotypowo? Absolutnie takie nie jest. Czasem to ludzie bardzo znani, czasem rozpoznawalni tylko w wąskich niszach. Zawsze jednak ciekawi. Nie każda rozmowa może Was wciągnąć. Każdego w końcu interesuje co innego. Zapewniam Was jednak, że znajdziecie tam coś dla siebie i spędzicie miło kilka, a może nawet kilkanaście godzin z bohaterami podcastu Karola.
https://stacjazmiana.pl Na stacji Zmiana pojawiłem się za późno, już po wysiadce jednego z jej twórców – Tomka Nadolnego. Kasia Michałowska zgodnie z duchem i tematyką bloga zmianę wzięła na klatę i publikuje dalej sama, choć podobno Tomasz może jeszcze kiedyś wróci…
Sposób, w jaki Kasia prowadzi rozmowy, to mistrzostwo świata.
Zmiana jest tematem przewodnim, ale rozmowy dotyczą bardzo różnych obszarów życia i każdy znajdzie tam na pewno coś dla siebie. Uwaga: nie słuchajcie tych rozmów „przy okazji”. Jest ryzyko, że tak Was wciągną, że przypalicie prasowaną koszulę albo wygotujecie wodę w czajniku. Dajcie się tym rozmowom wciągnąć. Naprawdę warto.
Wszyscy jesteśmy ze wsi – podcast Stowarzyszenia Folkowisko o wszystko wyjaśniającym tytule: https://www.youtube.com/playlist?list=PLh98H4Kfe_eaIQoOOokjpL86XYoamvJ3c
Nierówny, ale ciekawy – zarówno dla tych, którzy dobrze pamiętają klimat polskiej wsi sprzed kilkudziesięciu lat, jak i dla tych, którzy chcieliby zrozumieć swoje korzenie.
I na deser coś zza granicy https://gimletmedia.com/shows/heavyweight/episodes Heavyweight Napiszę tylko tyle: jak będę duży, to chcę robić podcasty na takim poziomie. Klasa.